Jak palić w kominku?
Jak palić w kominku?
1. Paliwo – wy sezonowane drewno liściaste
• Kominek przeznaczony jest do spalania w nim drewna naturalnego o wilgotności nie przekraczającej 20%. Najlepszym materiałem opałowym są polana i szczapy drewna liściastego o dużej gęstości (powyżej 500 kg/m3), których wartość opałowa średnio wynosi około 2100 kWh/m2 np: buk, jesion, dąb, grab.
• Drewno powinno być składowane na wolnym powietrzu pod zadaszeniem, w miejscu suchym i przewiewnym.
• Nie zaleca się długotrwałego spalania w kominku drewna z drzew iglastych ze względu na zawarte w nim żywice, które doprowadzają do szybkiego, uciążliwego brudzenia się wkładu. Dodatkowo drewno iglaste ma skłonność do iskrzenia, co jest nie korzystne, a wręcz czasami niebezpieczne (możliwość “wystrzelenia iskier do pomieszczenia podczas otwierania drzwi)
• Zabrania się spalania w kominku wszelkich materiałów, które nie są naturalnymi odpadami drewna, a w szczególności: płyt wiórowych, drewna lakierowanego lub bejcowanego, tektur i papieru, wszelkiego rodzaju tkanin i tworzyw sztucznych.
• Zabrania się spalania lub stosowania w inny sposób palnych cieczy
2. Załadunek paliwa i rozpalanie w kominku
2.1 Sprawdzić drożność instalacji nawiewnej i wywiewnej.
2.2 Przed załadunkiem paliwa należy wyczyścić palenisko z nadmiaru popiołu, ale nie całkowicie. Pozostały popiół przesunąć pod tylną ścianę paleniska, tak aby umożliwić dopływ powietrza pierwotnego do komory spod przedniej listwy w kominkach bezrusztowych, a w kominkach rusztowych z nad rusztu.
UWAGA! Dla użytkowników wkładów kominkowych rusztowych (z rusztem i popielnikiem) należy pilnować aby kanały doprowadzenia powietrza pod rusztu były drożne – dla odpowiedniej ilości dostarczenia tlenu do komory spalania we wkładzie kominkowym.
2.3 Na dnie paleniska umieszczamy grubsze polana drewna. Na nich układamy stopniowo coraz drobniejsze polana a na sam wierzch drobno połupane szczapy i rozpałkę. Rozpałkę (najlepiej zwitki wełny drzewnej) umieszczamy na górze stosu i rozpalamy od góry. Rozpalanie od góry jest rekomendowanym sposobem rozpalania we wkładach kominkowych. Sprawia, że spalanie przebiega czyściej, wydziela się dużo mniej dymu co przekłada się na ekologię i ekonomię całego procesu.
2.4 Otworzyć całkowicie doloty powietrza do spalania.
2.5 Podpalić rozpałkę i zostawić lekko uchylone drzwiczki do momentu, kiedy po domknięciu ogień widocznie nie przygasa.
2.6 Do rozpalenia w kominku zabrania się stosowania jakichkolwiek rozpałek w płynie, benzyn, rozpuszczalników itp.
3. Palenie w kominku na drewno
3.1 Kiedy wypali się pierwszy załadunek i pozostanie tylko żar, można według zapotrzebowania dołożyć drewno w ilościach odpowiednich do wielkości wkładu.
3.2 Należy pamiętać, że ze spalenia 1 kg drewna uzyskujemy ok. 3,4 kW, czyli do wkładu o mocy np. 15 kW powinniśmy wkładać nie więcej niż 4,5 kg drewna. Dokładanie jednorazowo większych ilości paliwa może doprowadzić do uszkodzenia wkładu.
3.3 Polana należy układać maksymalnie z tyłu paleniska, tak aby podczas ich wypalania i obsuwania się nie dopuszczać do ich przylegania do szyby i wypadania przy otwieraniu drzwi.
3.4 Drzwi zawsze należy otwierać powoli – zapobiegać to będzie powstawaniu podciśnienia i możliwości wydostania się gazów do pomieszczenia (cofka dymu z kominka)
3.5 Intensywnością spalania sterujemy przy pomocy przesuwki regulacyjnej
Uwaga! Po wykonaniu kolejnego załadunku drewna do kominka ZABRANIA SIĘ przymykania regulacji powietrza na pozycję zamkniętą. Wykonanie takiej czynności może spowodować zebranie się gazów we wkładzie kominkowy, co może doprowadzić do wybuchu kominka!
5. Regulacje spalania drewna w kominku
• Regulacja powietrza do spalania Powietrze pierwotne do spalania doprowadzone jest z zewnątrz do kolektora zainstalowanego pod spodem wkładu. Dzięki specjalnemu systemowi regulacji jest ono dostarczane do górnej i dolnej części paleniska.
• System dopalania spalin skrajne pozycje dźwigni pozwalają całkowicie zamknąć lub maksymalnie otworzyć powietrze pierwotne do spalania. Każda pośrednia pozycja dźwigni umożliwia dostarczenie powietrza do górnej i dolnej części paleniska w odpowiednich proporcjach w zależności od zapotrzebowania.
• Kierunek otwierania powietrza wskazuje symbol na listwie zgodnie ze schematem otwarte – zamknięte. Producenci wkładów kominkowych indywidualnie określają z której strony powietrze jest otwarte z której zamknięte. Informacja regulacji powietrza zawarta jest w instrukcji obsługi wkładu kominkowego. W przypadku braku informacji prosimy o kontakt.
Uwaga przykładowy schemat – NIE dotyczy wszystkich producentów !!!
6. Czyszczenie wkładu kominkowego
Systematyczne czyszczenie i konserwacja wkładu kominkowego jest niezbędnym warunkiem jego bezpiecznej i prawidłowej pracy, a także wpływa na jego estetyczny wygląd.
Czynności związane z czyszczeniem wkładu:
• usuwanie nadmiaru popiołu z komory paleniska
• czyszczenie ścian i półek w górnej części komory paleniska z sadzy i innych zanieczyszczeń
• czyszczenie szyby
Wszystkie czynności związane z czyszczeniem wkładu należy wykonywać wyłącznie na wygaszonym i zimnym palenisku, używając do tego rękawic ochronnych.
Popiół należy usuwać szufelką i wyrzucać do metalowego pojemnika z pokrywką lub przy pomocy odkurzacza kominkowego.
Powierzchnie ścian wewnątrz komory spalania należy czyścić używając miękkiej szczotki.
Używanie środków chemicznych, które mogą spływać na uszczelkę znacząco skraca jej żywotność (powstaje skamienienie) i może doprowadzić do uszkodzenia (pęknięcia) szyby kominkowej.
7. UWAGI!
7.1 Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać kompleksowy przegląd wkładu polegający m.in. na sprawdzeniu:
• drożności i szczelności kanałów doprowadzających powietrze do spalania, czystości komina i przyłącza kominowego,
• jakości uszczelek (zaleca się wymienić je na nowe),
• stanu płyt ceramicznych wewnątrz paleniska – w przypadku zauważenia wyraźnych ubytków zaleca się wymienić je na nowe. W przypadku wystąpienia pęknięć, nie ma potrzeby wymiany ceramiki, gdyż nie ma to wpływu na pracę kominka.
7.2 Nie wolno użytkować wkładu kominkowego z otwartymi drzwiami
7.3 Należy zachować ostrożność, jeżeli w pomieszczeniu z pracującym kominkiem znajdują się dzieci. Temperatura szyby może przekraczać często 300°C, co przy nieostrożnym zachowaniu może być przyczyną poparzeń lub pożaru
7.4 W przypadku jakiejkolwiek awarii i konieczności wygaszenia paleniska należy zamknąć przepustnicę zasysania powietrza. Jeśli to nie wystarczy, wybrać łopatką zawartość paleniska do metalowego wiadra i wynieść na zewnątrz budynku.
W żadnym wypadku nie wolno gasić paleniska wodą!